Vrei să înveți o meserie nouă care îți provoacă creativitatea și te dezvoltă constant? Te pasionează educația de calitate și vrei să contribui la crearea unei comunități așa cum ți-o dorești?
Dacă ai răspuns cu da, te invităm la cursul gratuit de Lucrător de Tineret in Actiune – acreditat ANC, care este construit pentru a profesionaliza activitatea persoanelor care lucrează cu tinerii, pentru a ridica standardele procesului de învățare non-formală.
Cursul de perfecționare pentru ocupația de Lucrător de tineret (cod COR 341205) oferă următoarele competențe:
1. Sprijinirea procesului de învățare informală a tinerilor,
2. Proiectarea planului de dezvoltare personală și profesională,
3. Dezvoltarea cooperării în comunitate
4. lnformarea beneficiarilor.
Care sunt condițiile de participare, te întrebi probabil. Iată:
*vârsta cuprinsă între 18 și 35 de ani
*diplomă de bacalaureat
*domiciliul în județul Maramureş
*completarea formularului pe care îl găsești aici: https://forms.gle/6deo8MmBJYYN3wD6A (până la 01.08.2019, ora 22:00)
* disponibilitatea de a participa pe toată durata desfășurării cursului (de la 14:00 la 20:00, cu pauze de cafea și pauză masă) – cu posibilitatea de a stabili modificări de program de comun acord cu formatorul și participanții.
*dorința de a face voluntariat la Centrul de Tineret și/sau în programul Baia Mare – Capitala Tineretului din România, organizând și facilitând activități pentru tineri, după terminarea cursului.
Ce oferim noi:
*acoperim costurile de training și examinare
*dăm noi cafeaua în pauze
*10 locuri pentru 10 de viitori lucrători de tineret
*și…o experiență de învățare cum, foarte posibil, nu ai mai întâlnit.
Cursul face parte din proiectul ,,Lucrătorul de tineret în acțiune”, organizat de către Asociația Reinvent cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Maramureș.